Poprvé do sauny? Není se čeho bát! Budete se cítit báječně
23/06/2021
Chodíte pravidelně okolo sauny a láká vás vyzkoušet si, jaké benefity vašemu tělu pobyt ve vysokých teplotách přinese? Stále však váháte a nejste si jisti, jak se na vaše vůbec první saunování připravit? Vězte, že se nemusíte ničeho bát. Saunování je podobně příjemným zážitkem jako například návštěva bazénu. Budete se cítit podobně skvěle.
Před saunou
Ještě předtím, než poprvé otevřete dveře sauny, je zapotřebí myslet na své zdraví. Vzhledem k tomu, že se při saunování vystavujete vysokým teplotám, je dobré vědět, zda je vaše tělo schopné takové podmínky bez obtíží ustát. Je proto dobré svůj zdravotní stav před návštěvou sauny zkonzultovat se svým lékařem.
Ovšem ne všechna onemocnění znemožňují návštěvu sauny, a některé zdravotní neduhy dokonce dokáže sauna pomoci léčit. Kupříkladu je prokázáno, že pro astmatiky je návštěva sauny je prospěšná. V den D, tedy v den, kdy máte vaši první saunu naplánovanou, je dobré myslet na střídmost. Vyvarujte se těžkým jídlům a také alkoholu. Váš žaludek byste měli zaplnit spíše lehčí stravou, a to nejpozději hodinu před saunováním. Rozhodně své tělo naplňte tekutinami, ideálně čistou vodou, a to před i po samotném saunování.
Doma zanechte i veškerý stres a jinou psychickou nepohodu, která by vás při saunování jen zbytečně tížila. Brát si nemusíte ani ručník a další propriety využívané při saunování. Většina moderních saun totiž nabízí svým zákazníkům tyto potřeby zdarma v rámci vstupu.
Třikrát a dost
Přímo v sauně vás čeká standardní pocedura, při které nejdříve navštívíte sprchu, a následně budete střídat prohřívání těla a jeho prudké ochlazování. Tento scénář byste měli opakovat hned třikrát.
Přímo v sauně je začátečníkům doporučeno odpočívat na lavicích u země, kde se drží nejnižší teplota. Ideální je zaujmout polohu vleže, snažte se však být co nejvíce ohleduplní a myslete na to, zda nebudete touto polohou omezovat ostatní účastníky saunovací seance. Na každou takovou lavici nejdříve dejte svůj ručník, aby bylo vše naprosto hygienické.
Možná si teď kladete otázku, jak dlouho vlastně své tělo prohřívat. Ideální je v sauně zůstat tak dlouho, jak je vám to příjemné. Nikdo se na vás nebude dívat skrz prsty, když odejdete po pěti minutách, budete-li cítit, že je vašemu tělu něco nepříjemné. Pokud je však vaše tělo po celou dobu v komfortu, je ideální dát saunování 20 minut a poté se jít schladit, v případě teplejší finské sauny stačí 15 minut.
Při samotném ochlazování je zapotřebí své tělo nejdřív otestovat. Zapomeňte na prudké vrhání do ledového jezírka. Poprvé je ideální vlézt pod chladnější sprchu. Pokud bude takové ochlazení v prvním kole vašemu tělu příjemné, pak můžete přistoupit k ledovým bazénkům. Do nich však vstupujte s opatrností a s rozvahou. Zároveň nikdy pod ledovou vodu nenořte svou hlavu.
Jde hlavně o odpočinek
Saunování zakončujte na lehátku, kde si dopřejte alespoň 20 minut, při kterých se uvelebte na lehátko, doplňujte tekutiny a relaxujte. Po samotné sauně by mělo být vaše tělo vláčné a uvolněné. Měli byste se cítit příjemně, nikoliv však unaveně. I proto je dobré po saunování zařadit klidnější aktivitu a spíše relaxovat. Sportovní aktivity nechte až na druhý den. Ostatně právě sauna je skvělým způsobem, jak po vydatném sportovní aktivitě umožnit tělu, respektive jeho svalům, co možná nejvíce zregenerovat, aby byly připraveny na další den.
Nebojte se saunování. Vyzkoušejte jej a uvidíte, že se okamžitě stane vaším oblíbeným koníčkem, kterému se budete chtít věnovat alespoň jednou týdně. Zlepší se tím vaše zdraví a psychická pohoda. Sauna je navíc ideálním místem nejen pro relaxaci, ale i pro konverzaci se svými blízkými.
A znáte hlavní zásady bezpečného saunování? Pokud ne, přečtěte si tento náš článek.